С глибоким сумом повідомляємо, що 1 березня 2021 року
на 82-му році пішов з життя
доктор біологічних наук, професор,
головний науковий співробітник Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського», заслужений діяч науки і техніки України, академік Національної академії аграрних наук України, професор (1996-2001) та в.о. завідувача кафедри екології та неоекології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (2016-2020)
МЕДВЕДЄВ ВІТАЛІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ
Висловлюємо глибокі співчуття рідним, близьким та усій науковій спільноті з нагоди цієї непоправної втрати
Медведєв Віталій Володимирович
(7 грудня 1939 р. – 1 березня 2021 р.)
Медведєв Віталій Володимирович, доктор біологічних наук, професор, професор кафедри екології та неоекології Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (з 1996 року по 2020 р.), в. о. завідувача кафедри екології та неоекології (з 2016 по 2020 р.), член спеціалізованої вченої ради Д 64.051.04 (з 1996 р. по 2006 р.)
Медведєв Віталій Володимирович з 1958 – працював в Українському НДІ ґрунтознавства (нині — ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського») на посадах старшого техніка, молодшого наукового співробітника, аспіранта, старшого наукового співробітника, керівника сектору, завідувача лабораторії, заступника директора з наукової роботи, директора. З 2004 року – головний науковий співробітник — ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського». У 1969 р. захистив у ХНАУ ім. В.В. Докучаєва кандидатську дисертацію на тему: «Особливості макро- і мікроструктури чорноземних і темно-каштанових ґрунтів УРСР у зв’язку з їхньою мікробудовою і водно-фізичними властивостями». У 1982 р. захистив у Московському держуніверситеті докторську дисертацію на тему: «Теоретичні і практичні основи оптимізації фізичних властивостей чорноземів».
Академік УААН (1993), Заслужений діяч науки і техніки України (1998), нагороджений медалями «За трудову доблесть», імені В. В. Докучаєва, Премією імені В. Р. Вільямса, дипломом «За видатний внесок у діяльність міжнародної організації дослідників з обробітку ґрунтів», є іноземним членом товариств ґрунтознавців Росії, Румунії, Польщі, Республіки Молдова, почесним професором Національного інституту біоресурсів і природокористування, почесний член Товариства ґрунтознавців та агрохіміків України, експерт ФАО – Рим, член міжнародних товариств з ґрунтознавства, охорони ґрунтів, з обробітку ґрунту, член національного комітету «Людина і біосфера».
Опублікував понад 850 праць, у тому числі понад 30 книг, близько 70 праць надруковано у журналах провідних країн дальнього зарубіжжя. Має 25 патентів. Підготував 2 докторів та 16 кандидатів наук з сільськогосподарської, біологічної і географічної спеціалізації.
Наукові інтереси: агрономічна фізика, родючість та екологія ґрунтів, моніторинг і охорона ґрунтів. Створив оптимальну модель кореневмісного шару ґрунту і на її основі розроблено агровимоги до технічних засобів, конструкції і діючі зразки комбінованих сільгоспмашин, технології застосування у виробництві. Результати цих досліджень узагальнено в монографії «Оптимізація фізичних властивостей чорноземів», яку відзначено Премією ім. В. Р. Вільямса. Розробив теоретичні і практичні основи сучасних методів оцінки стану й управління родючістю ґрунтів, обґрунтував принципово нову концепцію розвитку землеробства в Україні.